Dzień Osób z Chorobą Parkinsona ma miejsce 11 kwietnia.
Święto to zostało ustanowione dokładnie 20 lat temu na cześć Jamesa Parkinsona. To właśnie on jako pierwszy opisał objawy choroby.
Cel dnia Osób z Chorobą Parkinsona
Głównym celem corocznych obchodów jest przede wszystkim zwiększenie świadomości oraz poszerzenie wiedzy na temat choroby Parkinsona.
Jest to dzień, w którym każdy z nas może okazać swoje wsparcie nie tylko osobom chorym, ale i ich rodzinom. Warto dodać, iż 11 kwietnia 1997 roku Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Chorych na Parkinsona ogłosiło niezwykle ważną Kartę Praw Osób Chorych.
Choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona (łac. Morbus Parkinsoni) oznacza drżączkę porażenną. Choroba ta związana jest z Ośrodkowym Układem Nerwowym, a dokładniej rzecz ujmując z istotą czarną, której zadaniem jest koordynacja ruchowa( ruchów niezależnych oraz szybkich np. drżenia, tiki). U pacjentów można zauważyć także niedobór dopaminy. Choroba pojawia się przeważnie u osób powyżej 50 roku życia, ale nie jest to regułą. Czasami można dostrzec niepokojące objawy znacznie wcześniej.
Objawy choroby Parkinsona
Głównymi objawami są mniejsze lub większe drżenia. Pierwszym objawami, które mogą sygnalizować chorobę są np. zaparcia, łojotok, mrowienie w kończynach, a nawet niewielkie zaburzenia węchu. Kolejnym etapem choroby jest tzw. drżenie spoczynkowe, które pojawia się, gdy dana osoba nie wykonuje żadnej czynności, natomiast znika w przypadku poruszania kończynami. Do innych charakterystycznych objawów zaliczamy:
- bradykinezję, która objawia się poprzez spowolnienie ruchów u osoby chorej;
- akinezję objawiającą się problemami z poruszaniem się. Często osoba nie jest wstanie wykonać ruchu.
Oprócz tego dość charakterystycznym objawem jest nawarstwiający się problem z pisaniem. Następuje zmniejszenie liter podczas zapisywania różnych informacji. Osobę chorą można dość często rozpoznać po tym, iż jej twarz wygląda jakby była nasmarowana oliwką. Powodem jak już wcześniej wspominaliśmy jest problem z pracą gruczołów. Inne odczuwalne objawy to zaburzenia snu, problem z połykaniem i mową.
Nie istnieje jeszcze żadna skuteczna metoda, która zahamowałaby rozwój choroby. Chorzy poddawani są rehabilitacji oraz podawane są im środki farmakologiczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą w miarę dobrze funkcjonować przez wiele lat. Problem pojawia się wtedy, gdy leki przestają działać tak jak powinny. Wtedy lekarze są zmuszeni do zwiększania dawek. Można też dokonać głębokiej stymulacji mózgu. Innym sposobem jest zastosowanie tzw. wlewu podskórnego zawierającego apomorfinę lub też podać pacjentowi dojelitowo duodopy.
Chociaż nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona, naukowcy intensywnie pracują nad lepszym zrozumieniem choroby i opracowaniem nowych terapii, które mogą spowolnić jej postęp lub nawet zapobiec wystąpieniu.